Saugokite save, nepaslyskite
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento specialistai atvėsus orams ragina gyventojus būti atsargiems ir atsakingiems savo kasdieninėje veikloje ir kelyje, ir nepaslysti. Nukritus dažniausiai pasitaiko įvairūs sumušimai, patempimai, raiščių plyšimai, kojų ar rankų išnirimai, kartais kaulų skilimai ar net lūžiai ir įvairios sąnarių traumos. Vieni atsiperka sumušimais ir greitai pasveiksta, tačiau nemažai daliai tenka ir ilgiau pasigydyti, prireikia rimtesnių intervencijų.
Pirmoji pagalba.
Sumušimus (kaulų ir sąnarių padėtis įprastinė, jaučiamas stiprus ar vidutinis skausmas, vieta paraudusi, o po kiek laiko gali atsirasti ir mėlynė) reikėtų sumuštą vietą iškart šaldyti ledu ar sniegu. Kol nepraeis skausmas vengti stipresnio fizinio krūvio sužalotai kūno vietai.
Nubrozdintą žaizdą šaldyti aplink tuo pačiu ledu ir sniegu, bet taip, kad nepatektų į žaizdą. O pačią žaizdą sutvarstyti.
Kraujosrūvas ir mėlynes – šaldyti kol aprims skausmas. Negalima dėti jokių kompresų su spiritu.
Patempus raiščius, sausgysles, lūžus ar išnirus kaulams negalima patiems atstatinėti pažeistos vietos į buvusią padėtį. Likti tokioje padėtyje, kuri kuo mažiau veiktų traumos vietą, jei yra galimybė pagaminti įtvarą ir imobilizuoti sužeistą vietą, ir skambinti skubios pagalbos telefonu 112. Kol sulauksite profesionalų pagalbos, galite sužeistą vietą šaldyti ledu ar sniegu.
Jei neišmanote kaip suteikti pirmąją pagalbą, esate išsigandęs, sutrikęs geriau nelieskite sužeistojo, o kvieskite medicinos pagalbą arba pirmiausia nusiraminkite ir susikaupkite. Svarbiausias principas teikiant, bet kokią pirmąją pagalba – nepakenkti.
Kaip išvengti traumų, kai lauke slidu.
Prieš išeinant į lauką, apgalvoti saugiausią ir trumpiausią maršrutą, kaip nusigauti iš taško A į tašką B. Nesirinkite kelio, kuriame nenukastas sniegas ar nenuvalytas ledas.
Pasirinkti tinkamą avalynę. Jei teks eiti slidžia kelio danga, tinkamiausi lygiapadžiai batai su guminiais padais, nes jie užtikrina optimalią sukibimo jėgą ant sniego ir ledo.
Žengti mažais žingsniais, stengtis, kad kūno pusiausvyros centras visada būtų tiesiai virš pėdų.
Stengtis vienu metu nenešti daug sunkių pirkinių krepšių, ypač lipant laiptais. Eiti lėtai ir niekada nebėgioti ant apledėjusios žemės bei nuolat stebėti aplinką. Rankas laikyti laisvai, prie šonų, nesusikišti į kišenes. Ypač atsargiai įlipti ir išlipti iš transporto priemonių, jei reikia lipant pasiremti į transporto priemonę ar laikytis už turėklo.
Visada naudotis durų kilimėliu, kuris pašalins sniego ir ledo sankaupas nuo batų padų. Tai apsaugos nuo slydimo ne tik tą, kuris avi batus, bet ir tą, kuris eis iš paskos šlapiu ir slidžiu paviršiumi.
Vedžiojant šunis lauke taip pat būti labai atidiems, šuniui patempus pavadį, labai lengva prarasti pusiausvyrą.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento informacija
Parašykite savo nuomonę:
Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai