Pernai erkių platinamomis ligomis sirgo daugiau rajono gyventojų

Erkės, platinančios erkinį encefalitą ir Laimo ligą (boreliozę), paplitusios visoje Lietuvos teritorijoje – ne išimtis ir Mažeikių rajonas. Praėjusiais metais, palyginus su ankstesniaisiai, jų platinamomis ligomis sirgo daugiau mūsų rajono gyventojų.

Rajone Laimo liga (LL) 2020 m. sirgo 31, o 2019 m. – 28 gyventojai. Erkiniu encefalitu (EE) 2020 m. sirgo 2, 2019 metais – 1 gyventojas. Šiais metais Mažeikių rajone dar neužregistruota Laimo ligos ir erkinio encefalito atvejų.

2020 m. Mažeikių rajone Laimo liga sirgo 22 miesto ir 9 kaimo gyventojai, iš jų 15 moterų ir 16 vyrų. Daugiausia sirgo 55–74 m. amžiaus grupei priklausantys asmenys – jų 10. 12 asmenų – 0–6 ir 25–44 m. amžiaus grupėse, 4 asmenys – 45–54 m. amžiaus grupėje, 2 asmenys – 15–17 m. amžiaus grupėje ir 3 asmenys 7–14 ir 75–84 m. amžiaus grupėse. Susirgimai, kaip ir kasmet, registruoti įvairiose Mažeikių miesto ir rajono vietose. Po 2 susirgimus registruota Reivyčių ir Rubikų kaimuose.

2020 m. Mažeikių rajone erkiniu encefalitu sirgo 2 kaimo gyventojai, 27 ir 43 metų vyrai, gyvenantys Mažeikių rajono Griežės ir Ritinės kaimuose.

Efektyviausia apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonė – skiepai. Pagal sveikatos apsaugos ministro 2004 metų spalio 14 d. įsakymą Nr. V-716, darbdavys, įvertinęs pavojų darbuotojui užsikrėsti užkrečiamąja liga konkrečioje darbo vietoje, sudaro skiepijamų darbdavio lėšomis darbuotojų sąrašą, pagal kurį darbuotojai, kurių bet kokia veikla, susijusi su darbu gamtoje ir galimas erkių įsisiurbimas, yra paskiepijami nuo erkinio encefalito. Pasiskiepyti galima asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Erkinio encefalito vakcinos patikimumas iki 98 proc. Skiepijama 3 kartus: pirmoji dozė, po mėnesio antroji, po metų – trečioji. Toliau – palaikomosios dozės, pirmoji palaikomoji dozė – po 3 metų, kitos palaikomosios dozės įskiepijamos kas 3–5 metus. Vaikus galima skiepyti nuo 1 metų. Mažeikių rajono savivaldybėje 2020 m. nuo EE pirma vakcinos doze paskiepyta 998 gyventojai.

Žmonės erkių platinamomis ligomis suserga, įkandus infekuotai erkei. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir maistui vartojant nepasterizuotą ožkų ir karvių pieną. Labai patikimas apsisaugojimo nuo erkių įkandimo būdas – tinkami drabužiai ir repelentai. Einant į mišką reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais, ilgomis rankovėmis, rankogaliai turi gerai priglusti prie riešo. Kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę. Naudojant repelentus, būtina atkreipti dėmesį į purškalų ar tepalų gamintojų patarimus. Vaikams naudoti tik vaikams skirtus repelentus. Gyventojai turi būti atidūs ir, grįžus iš gamtos, kūną būtina gerai apžiūrėti. Vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje – sausame ore erkės išgyvena labai trumpai. Aptikus įsisiurbusią erkę, ją pašalinti nedelsiant.

Veiksmingas kovos su erkėmis būdas – sudaryti nepalankias sąlygas erkių gyvenimui ir vystymuisi. Tai parkų, miškų valymas ir priežiūra: sanitarinis miško kirtimas, sausuolių ir menkaverčių krūmų naikinimas, žolės pjovimas, augalinių šiukšlių išvežimas. Šis metodas ypatingai taikytinas miestų parkams, poilsiavietėms, stovyklavietėms, kempingams, sveikatingumo kompleksams, sodyboms ir kitoms žmonių poilsio teritorijoms. Reikalinga praplatinti pasivaikščiojimo takus ir takelius, vedančius prie vandens telkinių, sporto aikštelių, laužaviečių, paplūdimių link. Kadangi graužikai taip pat yra erkių platinamų ligų infekcijų šaltinis, sistemingas graužikų naikinimas mažina apsikrėtimo šiomis zoonozėmis galimybę. 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Mažeikių skyriaus informacija

 

 

 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos