Išrinkti 2020 metų žodis ir posakis

Gimtosios kalbos dieną, vasario 21-ąją, baigėsi ketvirtą kartą Lietuvoje surengti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai. Tradiciškai vyko du balsavimai: visuomenės ir komisijos. Visuomenės balsavime 2020-ųjų Metų žodžiu išrinkta MELAGIENA. Komisija Metų žodžiu išrinko KAUKĘ. Ir visuomenės, ir komisijos balsavime 2020-ųjų Metų posakiu pripažintas KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI! 

Metų žodžiai – MELAGIENA ir KAUKĖ

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų nuostatuose skelbiama: „Renkamas žodis ir posakis, geriausiai atspindintis tų metų visuomenės nuotaikas ir gyvenimo aktualijas, taikliausiai įvardijantis naujus, konkrečiam metui būdingus reiškinius.“ Šių metų atspindžiais kalboje tapo MELAGIENA ir KAUKĖ.

Žodis MELAGIENA, pasiūlytas Vaidos Batavičienės iš Panevėžio, visą internetinio balsavimo laiką – nuo sausio 20 d. iki vasario 20 d. – nesitraukė iš pirmosios vietos. Antrą vietą internetiniame balsavime užėmė IŠKIŠTANOSIS, trečią – KNYGANTINAS. Komisijos balsavime Metų žodžiu išrinkta KAUKĖ. Šį žodį pasiūlė Aldona Kruševičiūtė iš Kretingos. Į antrą vietą komisijos balsavime pateko NUOTOLINIS ir KOVIDAS.

Metų posakis – KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI!

Kasdien pasižiūrint, kaip balsuoja internautai, buvo galima nujausti: dėl Metų žodžio didelių intrigų nebus. O štai už Metų posakį balsuota permainingai. Ilgą laiką pirmavo AR JŪS MANE GIRDIT?. Bet likus porai dienų iki balsavimo pabaigos į pirmą vietą šovė KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI! Antroje vietoje liko AR JŪS MANE GIRDIT? Trečią vietą visuomenės balsavime užėmė GERI VAIKAI TĖVŲ NELANKO.

Pirmą kartą rinktas Metų naujadaras

Pernai pasiūlytų žodžių sąraše buvo kaip niekad daug naujadarų. Daugiausia balsų Metų naujadaro rinkimuose gavo IŠKIŠTANOSIS. Į antrą vietą Metų naujadaro rinkimuose pakliuvo KAUKMETIS „kaukių dėvėjimo metas“, trečioje atsidūrė KAUKNEŠYS „kas pandemijos pradžioje vežė kaukes iš Kinijos“ ir KAUKNEŠĖLIS „kas nešioja kaukę“. KAUKMETĮ ir KAUKNEŠĖLĮ pasiūlė Dalia Kiseliūnaitė iš Klaipėdos. KAUKNEŠĮ, komisijos turimais duomenimis, pradėjo vartoti Mindaugas Skrupskelis.

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus nuo 2017 m. rengia Lietuvių kalbos draugija (LKD) su Lietuvių kalbos institutu. Rinkimų komisijoje dirba 8 nariai: doktorantė Agnė Aleksaitė (Lietuvių kalbos institutas), filologas, redaktorius Virginijus Gasiliūnas (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), vertėjas ir literatūros kritikas Laimantas Jonušys, portalo Alfa.lt vyr. redaktorius Ovidijus Lukošius, LKD valdybos pirmininkės pavaduotojas akad. prof. habil. dr. Bonifacas Stundžia, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Ramūnas Terleckas, LKD valdybos sekretorė Rita Urnėžiūtė, LKD garbės narys prof. habil. dr. Kazimieras Župerka.

Parengta pagal „Alfa.lt“ informaciją

 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos