Mažeikius vis dar aplanko „Gyvos žemės mintys“

Indėnų išmintis byloja, kad dabartiniai žmonės turėtų suprasti, „kai bus nukirstas paskutinis medis, kai bus užnuodyta paskutinė upė, kai bus sugautas paskutinis paukštis, – tik tada suprasite, kad pinigų valgyti negalima.“ Nežinau, kada ateis ta akimirka, bet viską niokojanti, teršianti ir pinigais verčianti žmonija vieną dieną prieis liepto galą, jeigu nieko nedarys. Ar ne pats laikas atsikvošėti ir suvokti, kad ne piniguose laimė? Būtent tokia ir yra tarptautinės fotografijos parodos „Gyvos žemės mintys“ paskirtis.

Prabėgus dvejiems metams Mažeikiuose tradiciškai vėl rengiama tarptautinė fotografijos paroda „Gyvos žemės mintys“. Šiais metais vienuolikos valstybių: Armėnijos, Baltarusijos, Brazilijos, Egipto, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Rusijos, Serbijos, Šveicarijos ir Turkijos 115 fotografų parodai atsiuntė 881 fotografiją.

Prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo dar viena gamtos išsaugojimui, ekologijai, florai ir faunai skirta paroda „Gamta – visų namai“, kurią rengė Fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Aleksandras Macijauskas. Deja, 2009 m. pasikeitus skyriaus vadovams, ši paroda nustota rengti. Laimė Aleksandras Macijauskas ir mažeikietis fotografas Jonas Strazdauskas pasirūpino, kad ir Mažeikiuose būtų pradeta rengti gamtosauginė fotografijos paroda, kuri šiais metais jau bus atidaryta tryliktą kartą. Per trumpą laiką vienintelė tarptautinė fotografijos paroda Lietuvoje tapo ta vieta, kur susitelkė visų mūsų, žemiečių rūpestis – gamtos gyvybės išsaugojimas. Nuo pat pradžios deklaruojamas pagrindinis parodos „Gyvos žemės mintys“ tikslas: „siekdami sustabdyti gamtos niokojimą, oro, vandens, žemės užteršimą, stiprindami atsakomybę, atkreipiame visos žmonijos dėmesį į mus supančios aplinkos problemas“.

Mažeikiai vėl renka žemės mintis, nes tradicija – viena nuostabiausių žmogaus dvasinės kultūros apraiškų. Kai mūsų Žemėje beatodairiškai, siekiant naudos kertami miškai – Žemės plaučiai, miestuose valdininkams dėl tariamo grožio nuolat užkliūna pavieniai medžiai, cheminėmis medžiagomis užteršiami vandens telkiniai, be saiko purškiant pesticidais pasėlius beveik išnaikintos bitės, gamtosaugos, ekologijos problemoms skirta fotografijų paroda nepaprastai reikalinga. Fotografija gyvenimo veidrodis su atmintimi. Amerikos fotografas Edvardas Staikenas yra pasakęs: „Viena fotografija gali atstoti 10 000 žodžių su sąlyga, kad tą fotografiją komentuos 10 labai gerų žodžių.“ Išties, taiklus vaizdas su trumpu komentaru labiau paveikus, nei didelės apimties straipsnis.

„Gyvos žemės mintys“ – vienintelė tarptautinė fotografijų paroda Lietuvoje turinti ne vienerių metų tradiciją,  tam tikru mastu ir labai svarbiu aspektu – per požiūrį į gamtą ir savo prigimtį – ji atspindi ne tik tai, kas darosi mūsų namuose, bet ir visame pasaulyje. Paroda byloja, kad mūsų laukia dar labai ilgas kelias ir kelia klausimą, ką darome, kad gamta ne tik švarėtų, bet ir alsuotų su mumis vienu ritmu?

Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, fotografas Stanislovas Žvirgždas

 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos