Mažeikiuose atidengta Atminimo lenta pirmajai Žemaitijoje moteriai chirurgei

Šiandien prisiminta mažeikiškė gydytoja Stefanija Žilinskaitė (1919–1996), gydžiusi ligonius ne tik savo žiniomis, bet ir didžiule meile. Minint 100-ąsias jos gimimo metines Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje aukotos šv. Mišios, ant J. Jablonskio g. 9 namo, kuriame ji gyveno, atidengta Atminimo lenta. Mažeikių muziejuje parengta šiai datai skirta ekspozicija.

Pagerbti ir prisiminti S. Žilinskaitę susirinko vietos savivaldos vadovai, sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigų atstovai, ją pažinojusieji. Mažeikių muziejuje vykusiame prisiminimų vakare netrūko šiltų žodžių gydytojai ir jos artimiesiems. Savivaldybės mero pavaduotoja Lina Rimkienė kalbėjo apie gydytojos meilę ir atsidavimą žmogui, jo gyvybės išsaugojimui. Savivaldybės administracijos direktorė Laima Nagienė pasidalijo prisiminimais apie S. Žilinskaitės brolį Izidorių Žilinską, dirbusį Šilutės sporto mokyklos direktoriumi, su kuriuo tekdavę bendrauti, pavežti į Mažeikius pas seserį. Tik gerokai vėliau sužinojo, kad Sporto mokyklos direktoriaus sesuo buvusi gydytoja chirurgė S. Žilinskaitė. Gydytojas traumatologas ortopedas Sigitas Kaktys, ne vieną dešimtmetį dirbęs Mažeikių ligoninėje, taip pat negailėjo šiltų žodžių apie buvusią kolegę, su kuria yra tekę operuoti.

Idėja įamžinti iškilios asmenybės atminimą kilo Mažeikių ligoninės direktoriui Albinui Lidžiui, gydytojos artimiesiems.

S. Žilinskaitė gimė Mažeikių rajone, Račių kaime. Ketverius metus mokėsi Žemalės pradinėje mokykloje, 1939 metais baigė Mažeikių gimnaziją. 1945-aisiais, sunkiais pokario metais, ką tik baigusi Kauno universiteto Medicinos fakultetą, grįžo į Mažeikius dirbti chirurge. Vėliau vadovavo Chirurgijos skyriui. Vietos ligoninėje ji dirbo iki 60 metų.

Į medicinos istoriją mažeikiškės chirurgės vardas įrašytas kaip gydytojos, pirmą kartą Lietuvoje 1957 metais užsiuvusios durtinę širdies žaizdą jūreiviui iš Rygos. Jis peiliu į krūtinę buvo sužalotas Mažeikių autobusų stotyje. Operacijoje dalyvavo ir jos mokytoju vadinamas ligoninės įkūrėjas chirurgas Vladas Burba. Jo atminimas įamžintas S. Žilinskaitės pastangomis bei rūpesčiu – skvere prie senosios ligoninės pastatytas paminklinis V. Burbos biustas.

S. Žilinskaitė mirė 77 metų, palaidota Mažeikių kapinėse.

Bendrasis skyrius

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos