Lietuvos savivaldybių indekse Mažeikių rajono savivaldybė pakilo į trečią vietą

Mažeikių rajono savivaldybė šiemet pakilo iš penktos ir kartu su Druskininkų savivaldybe pasidalijo 3-4 vietas – tai skelbia jau devintąjį kartą Lietuvos laisvosios rinkos instituto sudarytas Lietuvos savivaldybių indeksas, kuris leidžia gyventojams, vietos politikams pasilyginti su kitomis panašaus dydžio savivaldybėmis.

Kaip ir kasmet paskelbti du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jie, remiantis praėjusių metų duomenimis, sudaromi pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas.

Mažeikių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) rezultatai pagerėjo – praėjusių metų indekse ji užėmė 5 vietą. Šiais metais maksimalų balą savivaldybei uždirbo „Komunalinio ūkio“ srityje pasiektas aukštas įvertinimas, nes centralizuotos šilumos tiekimo, vandens tiekimo ir daugiabučių namų administravimo įmonės dirbo pelningai. Šilumos ir vandens kainos buvo žemesnės nei vidutinės.

Kaip ir praėjusiais metais Savivaldybė turi mažesnę nei vidutinė administraciją. 2018 m. tūkstančiui gyventojų teko 5,7 užimtos pareigybės, kai respublikos vidurkis 7,6. Tačiau tai, kaip ir praėjusiais metais, nesutrukdė beveik visų (99,8 proc.) gyventojų prašymų išnagrinėti laiku.

Savivaldybė išsiskiria gerais „Investicijų ir plėtros“ rodikliais. Materialinių investicijų kiekis išaugo 55,8 proc., Tiesioginių užsienio investicijų vertė išaugo 16,5 proc. (nuo 338 iki 393,70 mln. eurų). Vienam gyventojui jų teko daugiausiai tarp mažųjų savivaldybių – 7 540 eurų, kai vidurkis – 1 251 eurų. Su geresniais investicijų rodikliais siejamas ir didesnis nei vidutinis veikiančių ūkio subjektų skaičius. „Mokesčių“ srityje savivaldybė išsiskyrė žemiausiu pagrindinio nekilnojamojo turto mokesčio tarifu, 2018 metais labiausiai sumažėjo biudžeto skola (lyginant su 2017 m.).

Vis dėlto keli rodikliai buvo prastesni nei daugumoje savivaldybių – nedarbo lygis siekė 11,2 proc. ir buvo vis dar aukštesnis už vidutinį. Ilgalaikių bedarbių dalis praėjusiais metais sudarė 31,2 proc.

Lietuvos savivaldybių indeksas sudaromas jau nuo 2011 m. Šiemet tarp šešių didžiųjų savivaldybių geriausiai besitvarkančios savivaldybės titulą Lietuvos savivaldybių indekse susigrąžino sostinė, nedideliu skirtumu aplenkusi Klaipėdos miestą. Toliau rikiuojasi Šiauliai ir Kaunas.

Mažųjų 54 savivaldybių indekse šiemet pirmauja Klaipėdos rajono, antrąją vietą pelnė Kauno rajono, trečiąją ir ketvirtąją vietas pasidalijo Mažeikių rajono ir Druskininkų savivaldybės.

 

Parengta pagal Laisvosios rinkos instituto informaciją

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos