Kviečia į labdaros koncertą Žemalės bažnyčioje

Gegužės 10 d., penktadienį, 17.00 val. Žemalės Viešpaties apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje vyks labdaros koncertas, kad surinkti lėšų šių maldos namų vargonų restauravimo darbams.

Prieš koncertą klausysimės istoriko Povilo Šverebo paskaitos apie Žemalės bažnyčią ir joje esančias kultūros vertybes. Ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse, puikiai žinomas aukščiausios kvalifikacijos vargonų restauratorius, dr. Girėnas Povilionis pristatys šiuo metu restauruojamų Žemalės bažnyčios vargonų ypatybes.

Unikali Lietuvos paveldo vertybė

Žemalės bažnyčios vargonai, dr. G. Povilionio teigimu, yra vieni vertingiausių ir labiausiai autentišką sudėtį išsaugojusių vėlyvojo baroko-klasicizmo laikmečio vargonų Lietuvoje. Tai – vieninteliai vieno manualo vargonai Lietuvoje, turintys net du liežuvėlinius registrus (balsus) ir vėlyviausi datuoti vėlyvojo baroko-klasicizmo stiliaus vargonai Lietuvoje. Kas pastatė šiuos vargonus nėra žinoma, tačiau tikėtina, kad tai Lietuvos meistrų darbas. Unikali klasicistinė vargonų prospekto kompozicija paremta Vilniaus vėlyvojo baroko vargonų statybos mokyklos architektūra. Iki šių dienų išlikęs beveik autentiškas instrumentas turi unikalią dispoziciją. Ją sudaro vienas manualas su 13 balsų, kurių tarpe yra net du liežuvėliniai balsai: Vox humana 8’ ir Trompet 8’. Registrą Vox humana išsaugojo vos keletas XVIII – XIX a. Lietuvos vargonų (Tytuvėnų ir Kurtuvėnų), todėl Žemalės vargonai yra ne tik vertingi istoriniu ir muzikiniu požiūriu, tačiau tikrai yra unikali Lietuvos paveldo vertybė. Žemalės vargonuose išliko unikalus įrenginys: akustinis būgnas, sudarytas iš keturių, vienu metu skambančių medinių vamzdžių.

Bus prikeltas naujam gyvenimui

Pasak dr. G. Povilionio, apie šių vargonų kultūrinę ir istorinę vertę teko išgirsti teigiamų atsiliepimų iš žymių Vokietijos, Švedijos, Lenkijos, Latvijos vargonų restauratorių ir ekspertų, kurie itin susidomėjo pamatę bažnyčioje arba konferencijose pranešimus apie šiuos vargonus.

Visa mechaninė instrumento traktūra ir vamzdynas išliko beveik pilnai autentiški. Nors dalis metalinių vamzdžių vietomis sulankstyti, o mediniai išsiklijavę, tai nesumenkina šio instrumento istorinės ir kultūrinės vertės. Unikalus klasicistinis Žemalės bažnyčios vargonų prospektas buvo polichromiškai dažytas ir auksuotas, tačiau šiuo metu jį dengia stori vėlesnių aliejinių dažų sluoksniai.

Pastaruoju metu instrumento būklė buvo bloga ir vargonais groti beveik nebebuvo įmanoma, tačiau išskirtinai autentiškas išlikęs kūrinys kvalifikuotų restauratorių bus prikeltas naujam gyvenimui ir taps svarbiu ne tik Mažeikių regiono paveldo traukos objektu, tačiau įsijungs į Žemaitijos ir visos Lietuvos vertingiausių vargonų kraštovaizdžio (Orgellandschaft Litauen) kultūrinio turizmo maršrutą. Restauruotu instrumentu bus galima atlikti įvairų solinės ir ansamblinės kamerinės muzikos repertuarą.

Lėšos bus skirtos tolesniems darbams

Vargonų restauravimo darbus remia Mažeikių rajono savivaldybė, skyrusi per 40 000 Eur iš savo biudžeto. Bendra restauravimo darbų suma – 63 283 Eur. Labdaros koncerto metu surinktos lėšos bus skirtos tolesniems restauravimo darbams.

Žemalės Viešpaties apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios klebonas, kan. Petras Smilgys sako, kad vargonų restauravimo rėmėjai bus pagerbti, įamžinant juos specialiai įrengtoje bažnyčios rėmėjų „Atminties vietoje“, taip pat už geradarius pirmaisiais mėnesio sekmadieniais bus aukojamos šv. Mišios. „Tai ką darome, yra tik lašelis vandenyne, bet jei jo nebūtų, vandenynui trūktų to lašo“ (Motina Teresė).

Paaukoti vargonų restauravimui galima ir pavedimu į Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapijos sąskaitą Nr. LT027300010134779848, esančią AB „Swedbank“ banke, nurodant mokėjimo paskirtį „Vargonų restauravimui“ (įm. k. 191274923).

Tad maloniai kviečiame prasmingai praleisti gegužės 10-osios vakarą jaukioje, sakralioje aplinkoje, klausantis garsių pasaulio ir Lietuvos kompozitorių kūrinių, kuriuos atliks talentingi mūsų šalies atlikėjai – Jurgita Kazakevičiūtė (fortepijonas, vargonai) ir Dainius Puišys (baritonas).

 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos