Kaip pandemija perskirsto atliekų srautus

Besikeičiantys žmonių įpročiai, naujos technologijos ir grėsmę sveikatai keliantis koronavirusas ne tik perskirsto atliekų srautus, bet ir sukelia sunkumų gyventojams rūšiuoti atliekas.

Visame pasaulyje siautėjanti COVID-19 pandemija nemažai žmonių „įkalino“ dirbti iš namų, ne išimtis – ir Lietuvos gyventojai. Dėl to natūraliai persiskirstė ir atliekų srautai, t. y. surenkamas atliekų kiekis persikėlė iš įstaigų į daugiabučių konteinerių aikšteles ar prie individualių namų stovinčias talpas atliekoms rūšiuoti. Iš juridinių asmenų surenkamų mišrių komunalinių atliekų kiekis ypač sumažėjo jau kovo mėnesį, kai buvo paskelbtas karantinas.

Pandemijos laikotarpiu dėl privalomo apsaugos priemonių dėvėjimo Lietuvoje žymiai padidėjo surenkamas medicininių kaukių, pirštinių ir kitų apsaugos priemonių kiekis. Be komunaliniame atliekų sraute atsidūrusių naudotų apsaugos priemonių, šios atliekos taip pat buvo renkamos iš specialių privalomo izoliavimo patalpų, COVID-19 infekuotų asmenų gyvenamųjų vietų ir kitų įstaigų.

Naudotos medicininės kaukės ir pirštinės turėtų būti dedamos į plastikinį maišelį ir išmetamos kartu su buitinėmis atliekomis į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Didžioji dalis mišrių buitinių atliekų sudeginamos termofikacinėse jėgainėse, jose taip pat sunaikinamos ir panaudotos medicininės kaukės, pirštinės ir kitos pavojingos medicininės atliekos.

Pasaulyje siautėjanti pandemija paskatino ir elektroninės įrangos, maisto, drabužių ir kitų gaminių pirkimą internetu, tačiau internetinė prekyba turi ir neigiamą pusę dėl augančio pakuočių atliekų kiekio, kurį būtina tinkamai rūšiuoti ir sutvarkyti (perdirbti).

Nors atliekų tvarkymo infrastruktūra Lietuvoje gerėja, o gyventojų sąmoningumas auga, iššūkių, kaip tinkamai rūšiuoti ir perdirbti atliekas, netrūksta.

Sparčiai besikeičiančios pakuočių gamybos technologijos ne visuomet prisideda prie gamtos tausojimo. Skaičiuojama, kad iki 70 proc. plastiko sunkiai perdirbama ir (arba) reikalauja itin išvystytų technologijų. Maža to, rinkoje yra ir atsiranda vis daugiau skirtingos sudėties pakuočių ir gyventojams jų rūšiavimo procesas tampa vis sudėtingesnis: sunku „iš akies“ atskirti lengvai ir sunkiai perdirbamas pakuotes.

Gyventojai daugiau informacijos apie atliekas, jų rūšiavimą ir pridavimo galimybes gali rasti interneto svetainėje www.atliekos.lt.

Parengta pagal GIA, EGIO

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos