Ką daryti jei jums įkando ar apdraskė gyvūnas? O jei dar įtariate kad jis serga pasiutlige

Kasmet į Mažeikių rajono medikus kreipiasi asmenys, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamų sergant pasiutlige gyvūnų.  

Pasiutligė – nepagydoma liga

Pasiutligė – skiepijimais valdoma zoonozė, ūmi virusinė liga, kuri, pasiekusi klinikinės simptomatikos stadiją, visuomet yra mirtina dėl progresuojančios encefalopatijos. Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo. Nepaisant bandomų įvairių gydymo būdų, pagydyti sergančiųjų pasiutlige klinikinių simptomų stadijoje nepavyksta. Mažeikių rajone 2017–2018 metais pasiutligės atvejų registruota nebuvo.

2017 metais buvo apkandžiota 86 asmenys, iš jų 70 (81,40 proc.) buvo skirta imunoprofilaktika pasiutligės vakcina. Šunys apkandžiojo, apdraskė 61 asmenį, katės – 23 asmenis. Po vieną asmenį apkandžiojo laukiniai gyvūnai – šeškas ir kiaunė.

2018 metais buvo apkandžiota 67 asmenys, iš jų 47 (70,15 proc.) buvo skirta imunoprofilaktika pasiutligės vakcina. Šunys apkandžiojo, apdraskė 48, katės – 17 asmenų. Po vieną asmenį apkandžiojo laukiniai gyvūnai – audinė ir šernas.

Kreipkimės į asmens sveikatos priežiūros įstaigą

Jei įkando ar apdraskė bet koks gyvūnas pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar gyvūnas paskiepytas nuo pasiutligės. Jeigu jis skiepytas, pavojaus dėl pasiutligės nėra. Tačiau pasitaiko  neatsakingų savininkų, kurių gyvūnai nevakcinuoti, taip pat benamiai gyvūnai, kurie apdrasko ar apkandžioja žmones.

Jei įkando nepažįstamas gyvūnas, reikia:

  • informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį apie įvykį, nes gal dar galima pagauti įtariamą gyvūną, jį patalpinti karantinavimui ir stebėjimui;
  • žaizdą nuplauti vandeniu su muilu, ją dezinfekuoti, tačiau šios priemonės neapsaugo nuo pasiutligės;
  • kuo greičiau kreiptis į artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą ir informuoti gydytojus apie įvykį.

Jeigu pasibaigus gyvūno karantinavimo ir stebėjimo (14 dienų) laikotarpiui nustatoma, kad jis nėra užsikrėtęs pasiutlige, žmogui vakcinacija nutraukiama. Kai gyvūnas nepagautas, siekiant išvengti mirtinai pavojingos ligos, gydytojai atlieka pilną vakcinavimo programą.

Asmenys, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamų sergant pasiutlige gyvūnų, nuo pasiutligės skiepijami valstybės lėšomis.

Turime skiepyti naminius gyvūnus

Gyventojams reikėtų vengti tiesioginio kontakto su nepažįstamais, benamiais ir laukiniais gyvūnais. Vienintelis būdas kovoti su pasiutlige yra naikinti viruso rezervuarą gamtoje ir užkirsti kelią infekcijos perdavimui. Tai galima pasiekti tik vykdant naminių ir laukinių gyvūnų vakcinaciją. Visi gyvūnų savininkai savo augintinius privalo vakcinuoti prieš pasiutligę ne rečiau kaip vieną kartą kas 12 mėnesių, jeigu kitaip nenurodyta vakcinos gamintojo instrukcijoje. Gyvūnų vakcinacijai nuo pasiutligės naudojamos Lietuvos Respublikoje registruotos vakcinos, nurodytos Veterinarinių vaistų registre. 

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kasmet du kartus metuose – pavasarį ir rudenį vykdo laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės (iš orlaivių). Naudojami jaukai su gyva peroraline vakcina.  Rastų jaukų negalima liesti. Jeigu vakcina atsitiktinai patenka ant odos, nedelsiant reikia ją nuplauti su dideliu kiekiu vandens su muilu, taip pat nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Gydytojas, įvertinęs galimą užsikrėtimo riziką, spręs dėl asmens skiepijimo nuo pasiutligės.

Telšių departamento  Visuomenės sveikatos saugos skyriaus Telšių departamento Mažeikių skyriaus informacija                           

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos