Gegužę vyksiančiuose rinkimuose daug naujovių

Šiemet vyksiančių rinkimų maratonas tęsiasi. Jau kitą sekmadienį, gegužės 12 d., lietuviai rinks šalies prezidentą ir dalyvaudami referendume dėl  LR Konstitucijos 12 ir 55 straipsnių pakeitimų apsispręs  dėl daugybinės pilietybės instituto išplėtimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo nuo 141 iki 121 tautos atstovo. Šiuose rinkimuose gyventojų laukia naujovės – balsavimas iš anksto savivaldybėse truks net penkias dienas, bus skirtingų spalvų biuleteniai, taip pat akliesiems sudaryta galimybė balsuoti biuletenį perskaitant Brailio raštu. O rinkimų dieną bus galima balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje.

Visi, kurie neturės galimybės atvykti prie balsadėžių sekmadienį, jau nuo pirmadienio, gegužės 6 d., iki penktadienio, gegužės 10 d., atvykę į Mažeikių rajono savivaldybę, adresu: Laisvės g. 8, posėdžių salėje (antrame aukšte) galės pareikšti savo valią. Balsavimas iš anksto vyks nuo 8 iki 20 valandos. Rinkėjai, kurie balsuos iš anksto, rinkimų organizatoriams turės pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kuriame yra nuotrauka ir asmens kodas.

Dar viena šių rinkimų naujovė – skirtingų spalvų biuleteniai, kurie padės rinkėjams atskirti, kuris rinkimų biuletenis yra prezidento rinkimų, o kurie skirtingų referendumų, nes jų bus du.

Pirmą kartą Lietuvos Respublikos rinkėjams, turintiems regėjimo negalią, bus sudarytos sąlygos balsuoti asmeniškai ir slaptai. Vyriausioji rinkimų komisija rinkimams paruošė specialias rinkimų biuletenių įmautes, kurios sudarys akliesiems ir silpnaregiams galimybes balsuoti be kitų asmenų pagalbos.

Atvykusiems į rinkimų apylinkę asmenims, turintiems regėjimo negalią, bus išduoti rinkimų biuleteniai, kuriuos rinkimų komisijų nariai įdės į specialias įmautes. Įmautėse bus laukeliai, kuriuose rinkėjai turės pažymėti savo pasirinkimą. Visi rinkimų ir referendumų biuleteniai bus įdedami į atskiras įmautes. Respublikos Prezidento rinkimams skirtoje įmautėje prie kiekvieno laukelio, kuriame rinkėjas galės pažymėti savo pasirinkimą, bus Brailio raštu sužymėti kandidatų numeriai. Rinkėjai sužinoti kandidatų į Respublikos Prezidentus numerius galės specialiai šiems rinkimas Vyriausiosios rinkimų komisijos išleistame leidinyje Brailio raštu. Primename, kad įstatymas numato, kad kandidatai į Respublikos Prezidentus rinkimų biuletenį turi būti išdėstomi pagal abėcėlę. Atitinkamai kandidatui, pagal abėcėlę esančiam pirmiau, įmautėje bus suteikiamas pirmesnis numeris.

Įmautėse, skirtose referendumams, prie laukelių, kuriuose rinkėjui reikės pažymėti savo pasirinkimą, bus Brailio raštu parašyta „Taip" ir ,,Ne". Tad rinkėjo pažymėjimas viename ar kitame laukelyje reikš rinkėjo pritarimą arba nepritarimą  referendumu teikiamam klausimui.

Siekiant užtikrinti rinkėjų balsavimo slaptumą, po balsavimo rinkėjai turės teisę įmautes, kurių pagalba balsavo, pasiimti, t. y. įmautės grąžinti rinkimų komisijai nereikės.

Rinkimų dieną bus galima balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje, tik balsuojantiesiems ne savo apylinkėje reikės apie 15 minučių palaukti. Tuo metu rinkimų komisijos nariai VRK informacinės sistemos pagalba susisieks su rinkėjo apylinkės rinkimų komisija. Ji patikrins, ar rinkėjas dar nėra balsavęs. Jei bus gautas patvirtinimas, kad rinkėjas nebalsavo, tokiam rinkėjui bus leista balsuoti.

Primename, vykstant balsuoti su savimi nebūtina turėti rinkėjo kortelės, tai yra tik kvietimas balsuoti. Norint pareikšti savo valią rinkimuose, rinkėjui pakanka tapatybę patvirtinančio dokumento. Tai gali būti pasas, asmens tapatybės kortelė, vairuotojo pažymėjimas ar kitas dokumentas su asmens nuotrauka ir asmens kodu.

Lietuvoje gegužės mėnesį vyks dveji rinkimai ir du referendumai. Gegužės 12 dieną vyks prezidento rinkimų pirmasis turas bei referendumai dėl LR Konstitucijos 12 ir 55 straipsnių pakeitimų.Gegužės 26 dieną su Europos Parlamento rinkimais numatomas prezidento rinkimų antrasis turas.

 

Parengta pagal Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisijos informaciją

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos