Europos paveldo dienos Renavo dvaro sodyboje

Paveldui skirti renginiai kasmet suburia daug bendraminčių, kultūros paveldo mylėtojų visoje Lietuvoje. Šiemet Europos paveldo dienų renginiai vyko rugsėjo 9–18 d. Neaplenkė jie ir Mažeikių krašto.

Vienas iš Europos paveldo dienų renginių vyko ir Renavo dvaro sodyboje šeštadienį, rugsėjo 17 d., kur jau kelintus metus iš eilės iškilmingai iškeliama Europos paveldo dienų vėliava tai progai paminėti. Po iškilmingos vėliavos iškėlimo ceremonijos dvaro svečiai rinkosi rūmuose, kur juos pasitiko Rietavo kultūros centro istorinio šokio kolektyvas, padovanojęs tikrą aristokratišką šokių pasirodymą.

Po šokių pasirodymo paveldo mylėtojai klausėsi trijų paskaitų. Kaip dera šeimininkams, pirmąjį pranešimą skaitė muziejininkė Nomeda Vėlavičienė, kuri trumpai pristatė dvaro istoriją ir baronų Rionė gyvenimą bei nuostabią simbiozę, kurią jie čia sukūrė tarp kultūros, gamtos ir mokslo.

Antroji paskaita poetišku pavadinimu ,,Ant kalno mūrai...“  nukėlė renginio dalyvius į gilesnes restauracijos subtilybes, vilnietis pranešėjas inžinierius Petras Kanevičius papasakojo apie tai, kaip restauruojami paveldo pastatai Lietuvoje, į ką reikia atkreipti dėmesį vertinant pastato būklę, pasidalijo gerąja patirtimi. Antroje renginio dalyje kartu su Renavo dvaro sodybos direktoriumi Deividu Makavičiumi aprodė dvaro ansamblio restauruotų pastatų mūrus, papasakojo jų istoriją bei restauracijos subtilybes, leido gyvai prisiliesti prie plytų, jas pamatuoti, pakilnoti, įvertinti, kaip ir kokios plytos buvo naudojamos, kuo skiriasi vokiška ‚,dvirankė“ nuo ,,vienrankės“ plytos ir kas yra tikras klinkeris.

Trečioji pranešėja mokslų daktarė iš Klaipėdos universiteto Raimonda Nabažaitė papasakojo koklių istoriją Lietuvoje, radinius, rastus archeologinių tyrimu metu Klaipėdoje, taip pat pristatė  koklinių krosnių parodą ,,Gyvos krosnys“, kuri yra eksponuojama Renavo dvare. Daktarė R. Nabažaitė ekskursijos po Renavo dvaro rūmus metu supažindino svečius su čia esančiomis koklinėmis krosnimis ir jų istorija.

Po pranešimų ir ekskursijos renginio dalyviai ir svečiai dvaro svirne vaišinosi dvaro arbata ir dvaro sodo gėrybėmis, bendravo, dalijosi įspūdžiais ir galėjo pasigaminti po suvenyrą. Viso renginio metu vyko edukacija vaikams ir suaugusiesiems ,,Per molį patirk dvaro istoriją“, kurią vedė edukatorius, dailės mokytojas Aleksandras Novak. Inžinierius Petras Kanevičius džiaugėsi, jog Renavo apylinkės yra kupinos itin kokybiško molio ir čia buvo gaminamos plytos, naudotos tiek dvaro statyboje, tiek tiekiamos geležinkeliais ir likusiai vakarų Europai.

Renginį organizavo Renavo dvaro sodybos darbuotojai. Finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Mažeikių rajono savivaldybė.

Algirdo Vilko nuotraukos

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus informacija

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos