Ebolos hemoraginės karštligės protrūkis Kongo Demokratinėje Respublikoje

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Mažeikių skyrius informuoja, jog iš Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių Ekstremalių situacijų komiteto buvo gauta informacija apie paskelbtą Ebolos hemoraginės karštligės (toliau – EHK) protrūkį Kongo Demokratinėje Respublikoje. EHK protrūkis yra tarptautinio masto ekstremali situacija, kelianti tarptautinį susirūpinimą. Nuo 2019 m. liepos 17 d. iki rugpjūčio 4 d. Kongo Demokratinėje Respublikoje užregistruoti 2763 (iš jų – 1849 mirties) EHK atvejai.

EHK sukelia  Ebolos virusas, kuris plinta tiesioginio sąlyčio metu su gyvų ar mirusių užsikrėtusių asmenų krauju ar kūno skysčiais (seilėmis, šlapimu, liaukų arba organų sekretais, sperma, išmatomis, motinos pienu), lytiniu keliu, taip pat tiesioginio sąlyčio su mirusių ar gyvų laukinių gyvūnų (beždžionių, miško antilopių ir šikšnosparnių) krauju, kitais kūno skysčiais ar organais būdu.

Inkubacinis EHK laikotarpis trunka 2-21 dieną. Liga prasideda staiga, karščiuojama, skauda raumenis, galvą bei gerklę, jaučiamas silpnumas. Vėliau pasireiškia vėmimas, viduriavimas, bėrimas, kepenų ir inkstų veiklos sutrikimai. Kai kuriems ligoniams gali pasireikšti gausus vidinis ir išorinis kraujavimas, daugybinis organų nepakankamumas.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, Europos Sąjungos piliečių, gyvenančių  ar keliaujančių į Kongo Demokratinę Respubliką užsikrėtimo rizika vertinama kaip maža, laikantis atsargumo priemonių.

Vykstantiems į EHK paveiktas vietoves rekomenduojama:

  • vengti tiesioginio sąlyčio su ligoniais ar mirusiais nuo šios ligos, su jų krauju, kūno skysčiais;
  • vengti sąlyčio su laukiniais gyvūnais, nevalgyti jų mėsos;
  • plauti ir nulupti vaisius ir daržoves prieš vartojimą;
  • neiti į šikšnosparnių gyvenamas vietas (rūsius, apleistus pastatus ar kasyklas);
  • neturėti nesaugių lytinių santykių;
  • dažnai plauti rankas su muilu ar naudoti rankų antiseptiką.

Išvykstantiems iš EHK paveiktų teritorijų rekomenduojama skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti vietovę, jei per 3 savaites po išvykimo iš užkrėstos teritorijos pasireiškia karščiavimas, nepaaiškinamas nuovargis, viduriavimas, vėmimas, kraujosrūvos, galvos skausmas ir informuoti sveikatos priežiūros specialistus apie lankymąsi EHK paveiktose teritorijose.

Atsižvelgiant į susidariusią situaciją Pasaulio sveikatos organizacija šiuo metu nerekomenduoja keliauti į EHK paveiktas teritorijas.

 

Telšių departamento Mažeikių skyriaus vyriausioji specialistė,
laikinai vykdanti Mažeikių skyriaus vedėjo funkcijas                          
Radvilė Nagrockaitė-Lelešienė

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos