Covid-19 – kaip gydytis namuose

Covid-19 pandemijos metu vis girdimos abejonės – „kas čia per liga, kam mus gąsdinate mirtimi, jei pacientai jaučia tik lengvus peršalimo simptomus ir gydosi namuose“.

Kiekvienas turime skirtingą imunitetą, tad organizmo reagavimas į virusą pasireiškia skirtingai – ir simptomų pradžia (nuo 2 iki 14 dienų nuo užsikrėtimo), ir simptomų stiprumu.

Galima besimptomė forma, lengva ir vidutinio sunkumo eiga – gydomasi namuose, sunki ir kraštutinių būklių – gydymas ligoninėse.

 Būdingi simptomai 

Pajutus net ir lengvus peršalimui būdingus simptomus, reikėtų likti namuose. Tik atlikus tyrimą iš nosies ir gerklės (nosiaryklės), galime sužinoti, ar susirgimo kaltininkas koronavirusas.

Lengvai koronaviruso sukeltai infekcijai būdingi visiems pažįstami simptomai, pasireiškiantys nebūtinai visi kartu: karščiavimas (nuo 37,1 iki 38–39 ⁰ temperatūros ir daugiau, gali būti 1 dieną iki 40 ⁰, kitą jau tik 37 ⁰, gali užsitęsti ilgiau); nuovargis, silpnumas, galvos skausmas, raumenų skausmai; gerklės perštėjimas, sausas kosulys; sloga, nosies užgulimas; uoslės, skonio jutimo praradimas (jie pasveikus atsistato); gali pasireikšti pilvo skausmais ir viduriavimu. Lengvos eigos Covid-19 gydoma namuose, vartojant vaistus simptomams palengvinti.

Stiprėjantis kosulys ir dusulys, krūtinės užgulimas jau yra perspėjimas, kad būtina atlikti išsamius tyrimus – kraujo, plaučių rentgeno nuotrauką ir kraujo įsotinimą deguonimi (tam naudojamas pulsoksimetras – prietaisas, dedamas ant rankos piršto) – kurie parodytų, ar nevyksta komplikacija – plaučių uždegimas. Tai jau vidutinio sunkumo Covid-19 liga, ir gydytojai spręstų dėl papildomo gydymo. Ir nustačius plaučių uždegimą, paskyrus antibiotikus, nesant kitų lėtinių ligų (tokių kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, plaučių ar inkstų ligos) pablogėjimo – stabilios būklės pacientai, sergantys vidutinio sunkumo Covid-19 liga, gali likti gydytis namuose, atidžiai stebint būklę, konsultuojantis telefonu su šeimos gydytoju.

Priemonės malšinti simptomus 

Norint padėti sau, malšinti lengvos eigos Covid-19 simptomus, reikia:

- Vartoti daug skysčių – tinka visos arbatos – žolelių ir uogienių, vanduo.

- Leisti sau karščiuoti, jeigu tai nesukelia ypatingai nemalonios savijautos – tik esant daugiau nei 38,5 ⁰ temperatūros mūsų organizmas pasigamina ypatinguosius „karius“ prieš virusus – interferoną, tad gausiai geriant skysčius, esant šiltoms (raudonoms) plaštakoms ir pėdoms, temperatūros galima ir „nemušti“, jeigu nėra kitų būklių, bloginančių bendrą savijautą. Svarbu – kai kuriems žmonėms vaistas nuo temperatūros ibuprofenas gali padidinti kraujospūdį, todėl net ir nesergantiems kraujospūdžio liga reikėtų pasimatuoti kraujo spaudimą, aptarti tai su savo šeimos gydytoju. Ibuprofenas ir paracetamolis yra saugūs vaistai, svarbu neviršyti jų paros dozės.

- Gerklės perštėjimui ir sausam kosuliui geriausiai tiks čiulpiamos pastilės, jos sudrėkins gerklės gleivinę, nuramins kosulį (ypač mentolis, saldynmedis, islandinė kerpena, šalavijas); tinka skalavimas šalavijo, medetkų arbatomis, šiltų garų inhaliacijos. Rekomenduojama neskubėti pradėti vartoti vaistų, skirtų atsikosėjimui skatinti – ambroxolio, acetilcisteino tipo tablečių. Tuomet tik kosulys suintensyvėja. Sausam kosuliui gydyti visiškai pakanka gausiai gerti arbatas ir čiulpti pastiles gerklės gleivinės drėkinimui.

- Slogai gydyti purškiami vaistai skiriami 3–5 dienoms, vertinga nosį plauti druskingu vandeniu (yra griežtos taisyklės). Toliau – rekomenduojama tartis su gydytoju.

- Gerosios bakterijos esant viduriavimui. 

Svarbu – sulėtinti viruso plitimą 

Lengva ligos forma perserga apie 80 proc. užsikrėtusiųjų koronaviruso infekcija, kitiems 20 proc. prireikia gydymo ligoninėje, kuris trunka nuo 2 iki 4–6 savaičių, todėl svarbu kaip įmanoma labiau sulėtinti viruso plitimą – gavus teigiamą COVID-19 atsakymą, izoliuotis namuose ir perspėti per paskutines 3 dienas iki simptomų pradžios sutiktus žmones (tris dienas virusas gali nesukelti jokių simptomų, tačiau užkrėsti arti esančius – jau galima), bendravus uždaroje patalpoje artimesniu nei 1–2 m atstumu ilgiau nei 15 min. be nosį ir burną dengiančios kaukės.

Šeimos gydytojai kartais gali paskambinti Jums ir savaitgalį, nes vieni pirmųjų sužino COVID-19 patvirtinančius savo pacientų rezultatus, tam, kad įspėtų žmones, su kuriais buvo kontaktuota, ir aptartų būklės stebėjimo taktiką. Kartu su slaugytojais būklė bus sekama visos ligos metu – tam gydytojai naudos telefonines konsultacijas, kad nuspręstų, kada reikia išsamesnių tyrimų.

Būklei stipriai blogėjant – ypač atsiradus dusuliui – nedelsdami skambinkite 112.

Veikdami kartu, įveiksime pandemiją. Saugokime vieni kitus. Venkime nebūtinų kontaktų. 

Parengta pagal Aukštadvario PSPC

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos