Be priežiūros palikti seni automobiliai. Kaip elgtis?

Bendro naudojimosi vietose paliktos neprižiūrimos, naudoti netinkamos transporto priemonės kelia didelių nepatogumų ir teršia aplinką. Pastebima, kad tokių automobilių daugėja atvėsus orams ar užklupus žiemai. Kaip gyventojams elgtis?

Pastaraisiais metais Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija kasmet vidutiniškai gauna apie 1,5 tūkst. pranešimų iš gyventojų apie bendro naudojimo vietose paliktas eksploatuoti netinkamas transporto priemones. Vien šių metų sausio–rugsėjo mėn. tokių pranešimų gauta virš 1,4 tūkst. Tai rodo, kad tokių pranešimų srautas neslopsta, o didėja. Senstant automobilių parkui su šia problema vis dar susiduria visų Lietuvos miestų ir miestelių bendruomenės. O dažniausiai seni automobiliai be priežiūros paliekami užklupus vėsesniems orams ar žiemai. Jie tampa kliūtimi išvažiuoti iš daugiabučių gyvenamųjų namų kiemų, gatvėse valyti sniegą ir panašiai.

Mažeikių rajono savivaldybės administracija informuoja, kad gyventojai, kuriems rūpi švari aplinka ir kurie nelinkę taikstytis su pažeidėjais, dėl viešose vietose paliktų senų transporto priemonių gali tiesiogiai kreiptis ir į Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrių ar policiją. Pažeidėjai turėtų žinoti, kad už neatsakingą elgesį gresia piniginės baudos. Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad už pirmą kartą padarytą pažeidimą numatyta bauda siekia nuo 70 iki 140 eurų, o už antrąkart – iki 300 eurų su (arba be) automobilio konfiskavimu.

Pagal teisės aktus nuo šių metų gegužės 20-osios eksploatuoti netinkami lengvieji automobiliai (M1 klasės), transporto priemonės iki 3,5 tonos ir 9 sėdimųjų vietų (N1 klasės) išregistruojami tik pateikus jų sunaikinimo pažymėjimą.

Gyventojams draudžiama patiems ardyti eksploatuoti netinkamas transporto priemones – jas gali ardyti tik asmenys, kurie turi tokiai veiklai leidimus ir licencijas. Atliekų turėtojas turėtų eksploatuoti netinkamas transporto priemones perduoti su gamintojų ir importuotojų asociacijomis bendradarbiaujantiems atliekų tvarkytojams – jų sąrašą galima rasti atliekos.lt arba autotvarkymas.lt.

Kai kurios automobilių dalių atliekos, pavyzdžiui, įvairūs filtrai ar alyva, turi pavojingų medžiagų. Panaudota alyva yra užteršta įvairiais metalais (magniu, variu, cinku ir kitais sunkiaisiais metalais). Į aplinką patekę sunkieji metalai ir toksinės medžiagos gali sukelti vėžinius susirgimus. Alyvų atliekoms patekus į vandens telkinius jų paviršius pasidengia orui nepralaidžia plėvele ir dėl sumažėjusios deguonies koncentracijos vandenyje jame esantys gyvi organizmai gali pradėti dusti. Į gruntinius vandenis patekusi panaudota alyva gali pridaryti žalos žmonėms.

 

 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos