Už savavališką medžių genėjimą ir kirtimą gresia baudos

2018-04-10

Atėjus pavasariui gyventojai suskumba gražinti savo namų kiemo aplinką. Šiuo metu daugėja savavališko medžių genėjimo ir kirtimo atvejų. Intensyviausiai medžiai genimi kovo–balandžio mėnesiais.
Primename, kad Želdynų įstatymo 15 straipsnyje numatyta, kad želdynus ir želdinius privačioje žemės valdoje savininkai gali tvarkyti savo nuožiūra, jei jie teisės aktais nėra priskirti saugotiniems. Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbai turi būti vykdomi turint savivaldybės išduotą leidimą. Asmuo, norintis gauti leidimą kirsti, genėti ar pertvarkyti saugotinus želdinius, augančius ne miškų ūkio paskirties žemėje, viename langelyje (Laisvės g. 8, I aukšte) arba seniūnijoje (pagal gyvenamąją vietą) pateikia prašymą, žemės nuosavybės dokumentų kopiją, žemės sklypo plano kopiją.
Už savavališką medžių genėjimą, krūmų ir medžių kirtimą, jei buvo reikalingas leidimas, numatytos administracinės nuobaudos. Nuobaudos yra numatytos ir už „drastišką“ medžių genėjimą. Genėti medžius reikia atsakingai, geriausia, kol medelis dar jaunas. Dažniausiai pasitaikančios genėjimo klaidos – kai medžio šakos nupjaunamos iki pat kamieno. Tokių „stulpų“ Mažeikių mieste jau galima išvysti ir šį pavasarį.
Medžių priežiūros taisyklės patvirtintos aplinkos ministro dar 2008 metais. Jose teigiama, kad medžių viršūnių nupjauti negalima, visas šakas nupjauti ar jas patrumpinti iki „stagarų“ irgi draudžiama. Galimas sanitarinis genėjimas pašalinant nudžiūvusias, ligotas šakas, nupjaunant žemutines šakas dėl lajos pakėlimo. Iškart po nupjovimo visos žaizdos, kurių diametras didesnis kaip 2 cm, turi būti užtepamos dažais, skirtais išorei dažyti su 0,5–3 proc. fungicido priemaiša.
Primename, kad pagal LR administracinių nusižengimų kodekso 281 straipsnį „Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo ir želdynų, želdinių ne miškų ūkio paskirties žemėje apsaugą, tvarkymą, želdynų kūrimą, projektavimą, želdinių veisimą reglamentuojančių kitų teisės aktų nevykdymas ar pažeidimas“ numatoma, kad už neteisėtą želdynų naikinimą arba neteisėtą saugotinų medžių ir krūmų, augančių ne miškų ūkio paskirties žemėje, žalojimą, naikinimą arba persodinimą, užtraukia baudą piliečiams nuo šešiasdešimt iki dviejų šimtų eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo aštuoniasdešimt iki trijų šimtų eurų.


Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyrius

 

 

Spausdinti Siųsti draugui Archyvas